Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výchova a učení 1/3Výchova vašeho králíčka muže začít pokud si získáte jeho důvěru ( nejedná se rozmazlování ) . Když vám bude věřit a vy budete věřit jemu tak se většinou začíná s chozením na toaletu a přivolání . Králíčka naučíte co by měl umět od tří měsíců do jednoho roku . V pubertě ( okolo pátého měsíce ) se králíček většinou mění na hodného a přítulnějšího nebo naopak na agresivního samotáře . Puberta se pozná nejen ve změně chování ale i zvyků . Začně značkovat všude jinde než by měl - je typickým znakem puberty ! Většina králíčků má pubertu několik měsíců . Z vlastní zkušenosti : Moje kamarádka měla králíčka a puberta mu trvala přes rok ale je to ojedinělé .

Učení králíčka chodit na toaletu Učení je snadné ,protože většinou si králíček zvolí sám ,kde bude vykonávat svou potřebu ,ale jsou i takový špiňdírové , kteří se to nikdy nenaučí . Těchto králíčků není moc ,ale přece jen jsou . Stává se i to , že králíček si najde růžek , vy mu tam dáte záchod ,ale on tam nechodí a nechodí . Je to tím že králíček načůrá někam úplně jinam ,a tak podle čichu se jde vyčůrat tam kde byl před chvílí . Proto je nutné takovým věcem zabránit . Zábrání se tím takto : Když uvidítě nasáklé hobliny ihned je dejte tam ,kde máte daný záchůdek . Králíček se za pár dní naučí kam má čůrat .

Učení králíčka na zavolání Tohle je už horší . Jedná se tady hlavně o důvěře , pochvale a odměně ! Já jsem králíčka naučila aby přišel na zapískání za měsíc ale musela jsem se mu věnovat skoro pořád . Pokaždé když k,vám králíček přijde , moc ho pochvalte a za odměnu mu dejte to co má nejradši . Sami časem poznáte co váš králíček má nejraději . NEUČTE KRÁLÍČKA ABY PŘIŠEL NA ZAVOLÁNÍ JMÉNA , NEROZUMÍ SLOVŮM A JE TO PRO NĚJ SLOŽITÉ ROZEZNAT,SLOVA . Mnohem, lépe rozpozná lusknutí prsty , zapískání , klepání apod . Králíček vždy pochopí co je ANO a NE . Pozná když vám není dobře , když jste nervozní a také pozná když se zlobíte anebo jste veselí . To vše podle tlukotu srdce a tónu hlasu . Když králíček nepřijde na zapískání zvyšte tón a pískejte hlučněji , bude si myslet ř´že se něco děje a tak přijde , nebo alespoň se ujistí co se děje . POZOR: NEBUĎTE AŽ MOC HLUČNÍ , KRÁLÍČCI NESNÁŠEJÍ HLUK , KVŮLI SILNĚJŠÍMU A PRŮRAZNĚJŠÍMU SLUCHU !

Výchova a učení 2/3 - Jak na to ?Váš králíček okusuje nábytek , koberec, klec a skoro vše na co přijde ? Jak na to ?

Odpověď je jednoduchá ale naučit králíčka co může a nemůže už tak jednoduché není . Mnoho králíků se to nikdy nenaučí . Každý králík má jinou povahu a ňáký už být raubířem má v povaze . Ale nemusí vždy záležet na povaze ,dalším důvodem je obrušování zůbů ( zde se jedná spíše o nábytek apod. ) nebo také jeden z častých důvodů je nuda nebo puberta . Tomu všemu můžeme zabrábit metodou ANO a NE (viz.Výchova a učení 1/3 ) . Pokud uvidíte králíčka jak kouše koberec a doslova ho trhá , prostě mu vynadejte , dejte ho na chvíli do klece a nevšímejte si ho . Králíček opravdu nemá rád když si ho někdo nevšímá , proto si ho nevšímejte jen pár minut a pak se s ním pomazlete . On pak pochopí že udělal něco špatného a NEztratí DŮVĚRU k VÁM . Z vlastní zkušennosti : Já jsem svého králíčka naučila nekousat koberec až když mu bylo 18 měsíců tedy jeden a půl roku . Nemohu ale říci že si ho nevšímá ale určitě se to zlepšilo . Mnoho přátel se mě ptá proč mu králíček kouše klec . Hlavním důvodem je NUDA . Králíček nemůže být pořád v kleci i on se chce pomazlit a pohrát si s někým a tak to dává najevo kousáním klece . Z vlastní zkušenosti říkám , že můj králíček se to nikdy neodnaučil ale moji další králíčci se to odnaučili sami . Můžete tomu pomoci když koupíte minerální kostku pro hlodavce . Jsou v ní i vitamíny takže králíček si obrušuje zuby a ještě dostává vitamíny . Koupíme ji v každém zverimexu a cena je okolo 40 Kč .

V každém případě by jste měli očekávat že když váš králíček vše toto dělá , zhorší se to v PUBERTĚ . Ale i nemusí ,díky povaze králíčka se to může zlepšit ( ale to je jen málokdy ) .

Králíček vám zabíhá všude do těsných a temných míst ( za skříň , ledničku , gauč , za počítač kde jsou kabely ? Jak na to ?

Králíčci jsou ještě zvědavější než samotný člověk a tak musí vše proskoumat . Je to už v králíčkovi dané ,a nikdo tomu nemůže zabránit . Určitě každému z vás, králíček někam utekl a vy jste ho musely vyndat hrubým způsobem . Tomu se dá předejít pouze zacpáním děr , mezer apod . Králíček se to většinou už neodnaučí , proto mu radši ani nevynadávejte ,je to zbytečné . Je to jako u člověka , někdo mu řekne že je strašný bordelář ale on už takovým zůstane a žádné nadávání nepomůže ..... :-)

Něchtěj te po králíčkovi více něž vám může dát ! Králíček není pejsek ,který je vlastně skoro jako člověk, akorát se čtyřma nohama a svou vlastní psí řečí .

Výchova a učení 3/3 Přátelství zvířatKaždý králíček je schopen se skamarádit se skoro jakýmkoliv zvířátkem ,ale jen do průběhu puberty, ( okolo 5 měsíců ) kdy ještě není dospělým králíčkem !!! Po pubertě se jen těžko naučí např. na pejska . Nejlepším způsobem ,jak skamarádit pejska a králíčka, je, když jsou oba dva ještě malí . Ovšem nemůžete spřátelit pejska loveckého, který většinou je na lov zvěře , mezi kterou určitě patří i zajíc, který je skoro stejný jako králíček . Pejsek už má na lov zvěře vlohy a ty mu nikdo nevezme . Takže jak pro pejska ,tak i pro králíčka by to bylo špatné zejména psychicky ! Nejlepší je spřátelit např. morče a křečka s králíkem . Jsou to všichni hlodavci a jejich povahy se tedy o moc nemění .

Králíček a králičice

Je jasné ,že když chcete dopřát králíčkovi (samečkovi ) kamarádku , musíte očekávat ,že se sameček nebude chovat k malé samičce jako její otec :-) . Proto je nutné králíčka vykastrovat ( cena okolo 600 Kč ) . Nekastrujte samičky jde o těžký zákrok ,protože samička má DVĚ DĚLOHY !!! Opět nejlepším zbůsobem je koupit králíčky oba najednou ,třeba se budou znát už od narození a to je to nejlepší ,co je může potkat . Pokud budete chtít mladé králíčky příroda to zařídí sama , díky tomu že se mají tolik rádi .

Králičice a králíček

Králičice jsou většinou temperamentní a sami si vybírají samečka . Pokud se jim nelíbí , nebudou s ním kamarádit a budou ho škádlit . Poroto je lepší koupit králičici ke králíčkovi . Samičky jsou až příliš vybíravé ale jsou i takové které si králíčka zamilují .

PAMATUJTE: Když máte králíčky dva, vždycky bude smrt jednoho pro druhého velkou ránou ( pokud se vám to stane , věnujte se zbylému co nejvíce ) !


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

vychova a věk

(Zuzka, 21. 11. 2010 10:11)

Ahoj,chtěla jsem se jen zepta...mám králičku jménem Saša. Když byla malá zase až tak moc sem se jí nevěnovala, protože musím uznat...jsem kdysi byla dost závislá na pc...Nyní jí v prosinci kolem vánoc budou už 2 roky. Je možné, abych ji ještě převychovala? Nechávám jí přes den volně běhat po pokoji, má ráda pohyb, ale potřebu dělá kde chce, šňury musím hlídat protože vše rozkouše, vlastně všechno musím hlídat okusuje mi lino na zemi, oblečení, peřiny, vše musím uklízet a schovávat...Utíká i před lidmi...když ležím na posteli vyskočí zamnou a udělá si ze mě prolízačku, ale když ji chci pohladit ucukne a nechá se, jen ve vyjmečných případech...když ona chce a to moc často není.