Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co bychom měli vědět při koupi zakrslíkaZakrslý králíci jsou nenároční a nemají žádné zvláštní požadavky na péči . Dítěti od věku tří , čtyř let jej můžeme pořídit . Zakrslíci se rádi chovají a při správném zacházení je možno je snadno přenášet . Správné uchopení králíka je nutno hned zpočátku děti naučit . Nesprávné uchopení zvíře znervózňuje; snaží se pak utéci a muže dítě poškrábat . Pro příliš aktivní a nepozorné děti nejsou zakrslíci vhodni ! Dětem s alespoň průměrně vyvinutým vztahem ke zvířatům je však lze vřele doporučit , protože samy brzy poznají , kdy musejí králíka pustit a nechat v klidu a kdy si s ním mohou hrát .

KLEC MUSÍ BÝT PROSTORNÁ

Zakrslíci milují pohyb , proto proně nejsou vhodné příliš těsné klece . Když jim majitel nemůže dopřát každodenní výběh nebo letní ohradu na zahrádce , měl by se rozhodnout alespoň pro větší klec o ploše nejméně 0,5 x 0,5 . Klec musí mít v každém případě spodní část z umělé hmoty , aby se dala dobře umývat . Horní část má být z kovových drátů , bez plastiku , který by králíci mohli okusovat . Klec musí být shora krytá , protože králíci MISTRNĚ skáčou . Kdo nechce svého čtyřnohého přítele denně hledat po celém bytě , musí mu zabránit v útěku . Boudička na spaní není bezpodmínečně nutná . Pro králíky nejsou vhodné misky z umělé hmoty , protože je velice rádiohlodávají . Lepší jsou kameninové misky nebo misky z ušletilé oceli . Králíci rádi žerou seno , kvůli dobrému trávení , proto by v kleci nemělo nikdy chybět . Většinou jsou ke klecí jesličky na seno . Zvenku má být na kleci zavěšena napájecí láhev s vodou , aby se králík mohl kdykoli napít .

PÉČE O KRÁLÍKA JE PRO DÍTĚ SNADNÁ

Zakrslíci potřebují pravidelný přísun sena . I když je seno součástí krmiv , která jsou hotová k dostání v obchodech s potřebami pro zvířata , na dodatečnou dávku sena nesmíme zapomínat . Králíci pak mají pořád co okusovat a jsou tak pořád zaměstnáni . Obilné ( jaderné ) krmivo se podává jen v odměřených dávkách , aby králík příliš netloustl . Králíkům dále dáváme mrkev , jablka ( třeba jen slupky nebo zbytky ) , listy pampelišky , v menším množství omytý , chemicky neošetřovaný salát , který NESMÍ být mokrý , trochu jetele nebo trávy , petržel atd. I dobře proschlé zbytky chleba má králíček velmi rád . Čerstvá pitná voda musí být podávána denně v dostatečném množství. Z hygienických důvodů je vhodnější napájecí láhev než odkrytá miska s vodou . Na podestýlku se hodí hobliny zbaveny prachu , ktere zakoupíme v každém Zverimexu . Rašelina nebo sláma se pro silný zápach , který v bytě působí , příliš neosvědčily .

CENOVĚ DOSTUPNÉ ZVÍŘE

Náklady na obstarání zakrslíka jsou výšší než u morčete . Podle původu a místa stojí čistokrevné zvíře okolo 400 Kč . K tomu je třeba přičíst náklady na pořízení klece s příslušenstvím - cena do 1500Kč . Náklady na krmení a podestýlku číní měsíčně asi 150 Kč . Péče o srst je u králíků opravdu zbytečná , takže výdaje za hřebeny a kartáče odpadají . Nutné je každoroční ochrané očkování proti myxomatóze ( tzv. králičímu moru ) , které stojí okolo 150 Kč .

Zakrslíci se dožívají skoro 10ti let . Při řádné péči se z nich stanou odolní a příjemní společníci vás ale i vašich dětí. 

Náhledy fotografií ze složky Kubova nová klec a vybavení

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář