Pro začátečníky
První rady
- rady co bychom měli v první řadě králíčka naučit a
vůbec jak se k němu chovat
Přineseme si domů králíčka.
Máme pro něj koupené příslušenství (hlavně záchod a napájecí láhev,mystičku ,krmení určené pro králíčky Juniory,hlavně seno).
NUTNÉ koupit bioenzym K, je vhodný proti stresu z jiného prostředí, králíček je potom odolný nemocím ,vitamínkové bonbonky pro králíčky,minerální kamen na zoubky a hlavně do vody mu přidávejte acidomid(prevence kokcidozy atd..).
Králíčka vezmeme a seznámíme ho s novým prostředím - např. pusit ho v té místnosti,kde má klec . Necháme ho tam asi 10 min. a průběžně na něj mluvíme ,ale jen ten člověk ,který se bude o králíčka definitivně starat .
Začneme ho po krátkodobém seznamování s novým prostředím učit chodit na záchod.
Učení chodit na záchod - ODKAZ ÚPLNĚ NA KONCI ČLÁNKU
Po zhruba 2 týdnech začneme trochu s káráním králíčka při např. kousání koberce atd. . Kárání probíhá metodou ANO-NE,mě se osvědčilo pokud se někde vyčural ,kde neměl vymáchala jsem mu v tom čumáček a dala ho do klece na záchůdek. .
Nesmíme zapomenout ,že učení poslušnosti je o mnoho těžší ,když s učením začneme později (4-6měsíc , po 8 měsíci je to velmi těžké) .
Králíčkovi dodáme kvalitní stravu (hlavně v mládí) - výrobky od firem XtraVital ,Versele Laga ,Genesis
HLAVNÍ CHYBY,které často děláme
Na králíčka jdeme až moc rychle , jen králíčka furt nosíme , mazlíme se s ním,což on potřebuje ,ale chceme od něj někdy nemožné .
Pokud víme kam králíček nebude moct na 100% jít , nepouštíme ho tam ani mu místnost neukazujeme !
Králíčkovi do klece lidé často nedávají podložku (protiskluzovou nebo např. ze sololitu ),protože na umělé hmotě si králíček může snadno ublížit . Noviny nedoporučuji ,králíčci mají v oblibě noviny kousat , trhat a při nejhorším jíst .
Nedostatek kvalitní stravy .
Rodiče koupí dítěti králíčka a dítě slibuje a slibuje ,ale po pár dnech skutek utek . Potom králíček nemá dostatek vůběhu a můžou nastat zdravotní problémy .
Hlavně u králíčků ze zverimexu ,lidé dělají chyby , že se nezeptají prodejce na pohlaví králíčka a ikdyž se zeptají ,je to někdy marné - z toho jsou potom problémy : Dali jsme mu jsméno Karlík a on je to Karlinka ... :-)
Při učení lidé chtějí po králíčkovi , více než králíček logicky zvládne . Nebo častější chyby jsou ,že králíčka učejí na slovní povely ( Skákej , pánáčkuj ...prostě slovní povely ) , ale nevědí ,že musejí přijít na různé zvuky nebo i ta slova , na které králíček slyší . Můj králíček slyší na pískání ( určitého tónu ) , klepání do podlahy a na slova s přeměnou v písmeno C (NAPŘ. pojď sem = pocem).
Po přinesení králíčka do nového domova ,lidé berou králíčka po krátké době ven . Pro králíčka je nepříjemné už samotné přivazování popruhu a uvědomění si ,že nemá volnost . Proto většinou králíček venku sedí na místě , nehýbe se a nic nedělá .Ani nedoporučuji králíčka brát ven,kvůli nemocem a hlavně průjmům .Tito šlechtění králíčkové jsou zvyklý doma,raději mu z venku přineste větvičku ze smrčku ,či jabloní,třešní atd..
Na 7.bod navazuje - špatný výběr jména - to jsou jména velice dlouhá ....
Tohle bylo několik základních chyb ,které lidé dělají ,ale určitě se něco najde :-)
NEZAPOMEŇTE ,ŽE ZVÍŽE JE TAKÉ STVOŘENÍ SE SMYSLI A TAKÉ VNÍMÁ CO VNÍMÁME MY ,IKDYŽ VĚTŠINOU TO VYPADÁ ŽE NÁM KRÁLÍČEK VŮBEC NEROZUMÍ :-)